Ile mamy soku w soku – czyli przegląd wybranych modeli wyciskarek.

Powiedzenie „ile jest cukru w cukrze” stało się kultowym stwierdzeniem i pewnym symbolem minionej epoki PRL. Czasy się zmieniły, cukier zostawmy w spokoju, jednak zastanówmy się ile w produktach które kupujemy jest sztucznych barwników, konserwantu, uzupełniaczy, a ile samego głównego składnika, a wraz z nim minerałów, witamin i innych cennych składników odżywczych.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo uboga jest nasza dieta z powodu spożywania przetworzonych produktów, gdzie przysłowiowy „cukier w cukrze” czyli główny cenny składnik prawie nie istnieje. Jak zapobiegać takim sytuacjom i jak zmienić naszą dietę, by była pełna wartości odżywczych, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm, dodadzą nam energii i uchronią przed niepożądanymi chorobami?

Spróbujemy poniżej przedstawić jakie korzyści możemy osiągnąć poprzez regularne spożywanie soku wyciśniętego za pomocą wyciskarek Kuvings, Angel i Hurom. Dlaczego wybraliśmy akurat te marki wyciskarek i co jest w nich tak wyjątkowego, pokażemy na przykładzie różnic pomiędzy wyciskarkami a sokowirówkami. Przedstawmy w pierwszej kolejności jak działa sokowirówka. Głowna różnica tkwi w sposobie uzyskania soku, ponieważ sokowirówka jest wyposażona w noże tnące, które dosyć drastycznie tną składniki, a następnie są one odwirowywane na sicie za pomocą siły odśrodkowej. W trakcie pracy sokowirówka nagrzewa się, przez co tracimy w soku wiele cennych składników odżywczych i enzymów. Do tego pulpa z wyciskanych owoców lub warzyw jest mokra i sporo się jej marnuje w takim procesie pracy.

świeży dobry sok z wyciskarki W wyciskarce składniki są miażdżone i wyciskane, co zapewnia pozyskanie maksymalnej ilości soku. Pulpa jaka pozostaje w wyciskarce jest sucha i niemal całkowicie pozbawiona wilgoci, zatem z tej samej ilości składników uzyskamy dużo więcej soku z wyciskarki niż z sokowirówki. Do sokowirówki użyte składniki musimy pokroić na mniejsze cząstki, co jest czasochłonne, a do wyciskarki można wrzucać całe produkty bez obierania i krojenia. Wyciskarka nie nagrzewa się, nie dochodzi do utleniania witamin, enzymów i minerałów, nie napowietrza soku, więc w soku mamy dużo więcej składników odżywczych niż w soku z sokowirówki. W wyciskarce uzyskamy sok z roślin liściastych czy z nasion, a do tego jej tryb pracy jest nieporównywalnie cichszy od sokowirówki.

Zatem zawartość „soku w soku” z wyciskarki jest nieporównywalnie większa i bogatsza niż w przypadku sokowirówki. Wszystkie wyciskarki jakie omawiamy są produktami najwyższej jakości wykonania i materiałów użytych do ich produkcji. Mają pięknie zaprojektowana obudowę, która może stać się elementem dekoracyjnym w kuchni, a do tego nie zajmują dużo miejsca na blacie w kuchni.

Autor

Beata Krawczyk

Dermatolog, dietetyk.