Hurom HG 2G - przegląd możliwości

Hurom HG 2G wyciskarka wolnoobrotowa to idealne rozwiązanie, z którego można korzystać zawsze, gdy zależy nam nie tylko na tym, aby wyciskać owoce, zioła oraz warzywa, ale również na tym, aby czynność ta została wykonana maksymalnie starannie.

Wyciskarka charakteryzuje się przede wszystkim podajnikiem, który został ustawiony w pozycji pionowej. To właśnie ta oryginalna budowa przyczynia się do tego, że możliwe jest uzyskanie rozwiązań tak nietypowych, jak choćby sok z pszenicy oraz natki pietruszki i zielonego kopru. Oczywiście, nie jest to jedyny atut wyciskarki, który sprawia, że bezapelacyjnie wygrywa ona starcie z każdą sokowirówką. Chcąc przekonać się jak wyraźna jest różnica, w szczególny sposób warto sięgnąć po jabłko. Wymagania wyciskarki sprawiają, że każdy owoc powinien zostać nie tylko umyty, ale również pokrojony i wolny od gniazd nasiennych. Przepuszczenie tak przygotowanych jabłek przez sokowirówkę daje statystycznie około 500 ml soku z 1 kg owoców.

W przypadku wyciskarki Hurom wynik ten jest zdecydowanie lepszy i oscyluje w granicach 700 ml. Okazuje się przy tym, że nie mamy do czynienia z wynikiem, który można byłoby określić mianem przypadkowego, z podobnym mamy bowiem do czynienia wówczas, gdy interesuje nas sok pozyskiwany z warzyw korzennych. Istnieją zresztą także składniki, w przypadku których możemy mówić o jeszcze bardziej spektakularnych rezultatach. Tak jest między innymi w odniesieniu do owoców jagodowych charakteryzujących się niewielkimi rozmiarami. Tu wyciskarka jest nieoceniona, jej unikatowe właściwości dają przy tym o sobie znać tak podczas wyciskania miękkich owoców, jak i ziół. Co ważne, sposób działania klasycznych sokowirówek przyczynia się do tego, że nie mamy nawet możliwości przeprowadzenia testu porównawczego, co mogłoby przyczynić się do sprawdzenia różnicy odnoszącej się do efektywności, tak bowiem owoce jagodowe, jak i listki oraz źdźbła okazują się bowiem wyzwaniem zbyt poważnym, aby sokowirówki poradziły sobie z nim.

różnica między sokowirówka, a wyciskarką Osoby korzystające z sokowirówki niejednokrotnie przyznają też, że urządzenie to potrafi je rozczarować i wówczas, gdy w centrum ich zainteresowania znajdują się owoce cytrusowe, nie bez przyczyny mówi się bowiem o nich jako o wyzwaniu, któremu trudno jest sprostać. Bardzo często osoby, które przepadają za sokami z takich owoców są skazane na kupowanie specjalnych urządzeń tak ręcznych, jak i elektrycznych, co generuje dodatkowe, niemałe przecież koszty. O soku z wyciskarki ręcznej najczęściej mówi się przede wszystkim pod kątem charakterystycznej dla niego struktury, poszczególne owoce są bowiem zmieszane ze sobą i można cieszyć się obecnością ich cząstek. Jeśli jesteśmy zwolennikami soków o wysokim poziomie klarowności, powinniśmy liczyć się z tym, że klasyczna wyciskarka elektryczna będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Oczywiście, stosując wyciskarkę Hurom nie można zapominać o tym, że owoce cytrusowe powinny zostać odpowiednio wcześnie pozbawione charakterystycznej dla siebie grubej skórki. Wyciskarki wolnoobrotowe można docenić również wówczas, gdy sięgamy po twarde owoce i warzywa takie jak ananas, dynia, zielony groszek oraz warzywa korzeniowe. Produkty powinny być przy tym dzielone na drobne kawałki, co ułatwi urządzeniu wykonywanie jego zadań.

Autor

Beata Krawczyk

Dermatolog, dietetyk.