Porady dotyczące zdrowego odżywiania w czasie wakacji

Porady dotyczące zdrowego odżywiania w czasie wakacji

Posted on December 12, 2014 by Judy Simon. This entry was posted in Eating Well and tagged rd blog. Bookmark the permalink.

Święta są wypełnione ulubionymi potrawami, tradycjami rodzinnymi i zabawą. Jednak może to być również zajęty czas w roku z obawami o to, jak pozostać zdrowym. Oto kilka wskazówek dotyczących zdrowej wakacyjnej radości.

Posiłki:

 • Trzymaj się swojej normalnej rutyny i nie pomijaj posiłków, aby zaoszczędzić miejsce na później.
 • Jedz większość posiłków w domu. Zaopatrz się w produkty, które pozwolą Ci szybko i łatwo stworzyć pyszne, sycące i pożywne posiłki.
 • Ciesz się i delektuj każdym kęsem. Badania wykazały, że czujemy się syci przy mniejszej ilości jedzenia, gdy jemy w sposób przemyślany.
 • Zwracaj uwagę na małe smaki przez cały dzień. Kawałek cukierka podany przez współpracownika, "test smaku" ciasteczek, które właśnie upiekłaś, czy próbki w sklepie spożywczym mogą przyczynić się do zwiększenia ilości kalorii, zanim w ogóle zdasz sobie z tego sprawę.

W biegu:

 • Pozostań nawodniony podczas zakupów. O tej porze roku powietrze w centrach handlowych i sklepach może być wręcz wysuszające; miej przy sobie małą butelkę wody, a także zdrowe przekąski w plecaku lub torebce. Na przykład garść niesolonych migdałów lub orzechów włoskich może pomóc zażegnać bóle głodowe i dodać Ci energii, dopóki nie będziesz mieć czasu, by usiąść do posiłku.
 • Podczas zakupów spożywczych rób zakupy zpełnym żołądkiem. Będziesz mieć mniejszą pokusę, aby skubać próbki w sklepie lub kupować produkty pod wpływem impulsu.
 • Wybieraj zdrowsze opcje typu grab-and-go. Lotniska, centra handlowe, sklepy spożywcze i wiele restauracji typu fast food oferują obecnie zdrowszą żywność, taką jak mieszanki smakowe, orzechy, świeże owoce i smoothie, którymi możesz się cieszyć w biegu.
 • Relaksuj się, kiedy możesz, ale pozwól swojemu ciału się poruszać. Tańcz do muzyki podczas pieczenia i chodź po schodach, kiedy tylko jest to możliwe. Aktywność fizyczna w ciągu dnia pomaga utrzymać jasność umysłu i niski poziom stresu.

Imprezy wakacyjne:

 • Przed wyjściem na imprezę wypij wodę lub zjedz nawadniającą przekąskę, taką jak mała porcja warzyw i hummusu. Gdy jesteś nawodniony i nie jesteś głodny, będziesz mniej skłonny do nadmiernego objadania się podczas spotkania.
 • Zmniejsz porcje przystawek i kawałków jedzenia; spróbuj użyć kieliszków do przystawek lub deserów wielkości kęsa.
 • Ciesz się imprezą, ale nie podjadaj. Najpierw obejrzyj stół bufetowy, a następnie napełnij swój talerz dużą ilością warzyw i owoców. Kiedy już się obsłużysz, odejdź od stołu i znajdź kogoś, z kim mógłbyś porozmawiać.
 • Jeśli jesteś gospodarzem, upewnij się, że na stole znajduje się wiele pysznych i zdrowych opcji, takich jak pełne ziarna, owoce i warzywa. Rozważ włączenie do stołu większej ilości dań warzywnych, takich jak groszek z dipem z pieczonego bakłażana lub pieczona brukselka.
 • Jeśli jesteś piekarzem w rodzinie, zamień przynajmniej połowę białej mąki w swoich przepisach na białą mąkę pełnoziarnistą. Ponadto wiele deserów, takich jak chipsy i kruszonki, zawiera dużo masła, cukru i mąki. Równie smaczną i zdrowszą opcją jest dodanie do nich mieszanki płatków owsianych, posiekanych orzechów, odrobiny brązowego cukru i oleju roślinnego.

Kontrola rzeczywistości:

 • Utrzymuj niski poziom stresu. Skup się na spędzaniu czasu z wyjątkowymi osobami w Twoim życiu i mniej stresuj się idealnym prezentem. Zrelaksuj się, ciesz się odżywczą żywnością i delektuj się towarzystwem dobrych przyjaciół i rodziny.
 • Pamiętaj, że możesz jeść wszystko, co chcesz, kiedy tylko zechcesz! To pomoże Ci pamiętać, że nie musisz mieć wszystkiego przy jednym posiłku lub imprezie, bo nie będziesz mógł mieć tego w przyszłości.
 • Ćwicz często, a nawet spróbuj podnieść poziom! Wybierz się na spacer lub pobiegaj z rodziną przed lub po świątecznym posiłku.

Dla tych z Was, którzy spędzają święta w pracy, przygotuj specjalny posiłek w Plaza Café i pozwól sobie na uczczenie tego wydarzenia. I pamiętaj, aby w tym sezonie świątecznym pielęgnować wewnętrzny spokój umysłu i ciała! Bądźcie świadomi głodu i sytości i bądźcie uważni na swoje ciało.

Wesołych świąt!

Judy jest dietetykiem Roosevelt Clinic i instruktorem w programie Nutritional Sciences Graduate na University of Washington.

Ten post został pierwotnie opublikowany w RD Blog. Możesz odwiedzić RD Blog i zobaczyć jego archiwa, jeśli masz identyfikator UW Medicine.

Autor

Robert Wektor

Szef działu testów wyciskarek do soków.