Odważ się na posiłek

Odważ się na posiłek

Posted on Styczeń 25, 2016 by Chiara Iacoviello. This entry was posted in Jedzenie dobrze and tagged odważyć się, zjeść, jeść. Bookmark the permalink.

Jedzenie to prosta czynność. Wkładamy jedzenie do ust, przeżuwamy je i połykamy. Spożywamy jedzenie, aby się utrzymać, mieć energię i rozwijać się.

Spożywanie posiłków wykracza jednak poza samą czynność jedzenia. Posiłek to doświadczenie jedzenia. Jak to ujął Yuan Mei, chiński poeta, uczony, artysta i smakosz z dynastii Qing: "Jest różnica między jedzeniem a posiłkiem. Posiłek jest sztuką. Kiedy jesz po to, by jak najwięcej skorzystać z posiłku... to, mój przyjacielu, jest właśnie jedzenie".

Nasz pośpiech, szybkie tempo życia i stres często prowadzą do tego, że jemy pierwszą dostępną rzecz, szybko i często w samotności. Często nawet nie zwracamy uwagi na to, jak smakuje nasze jedzenie, ponieważ w codziennym zabieganiu nieustannie rozpraszają nas cyfrowe bodźce. Nie mówiąc już o tym, że dzielenie się posiłkiem z innymi stało się rzadkością.

Choć słowo "posiłek" często kojarzy się z wykwintnym jedzeniem w ekskluzywnych restauracjach, nie potrzeba wymyślnych nakryć stołu, ekstrawaganckich potraw ani niebotycznych sum pieniędzy, by się stołować. Wystarczy, że poświęcisz czas na delektowanie się jedzeniem i czerpanie przyjemności z tego doświadczenia, niezależnie od tego, gdzie jesteś - w domu, w pracy czy w restauracji.

W drugim tygodniu wyzwania skupmy się na jedzeniu, a nie tylko na jedzeniu. A jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się w Wyzwaniu Noworocznym "Odważ się zrobić", możesz to zrobić tutaj.

Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować, aby w pełni cieszyć się jedzeniem i doświadczeniem jedzenia:

Znajdźczas na jedzenie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz czasu, spróbuj zrobić przerwę na lunch. Może ci się wydawać, że jesteś bardziej produktywny, jeśli jesz przed komputerem, ale znalezienie czasu na zrównoważony posiłek nie tylko odżywia nasze ciała, ale może też odmłodzić umysł, zwiększając produktywność, koncentrację i kreatywność.

Ograniczaj czynniki rozpraszające uwagę - Unikaj jedzenia przed komputerem, telefonem, tabletem i telewizorem. Jedzenie lub picie w stanie rozproszenia umysłowego zmniejsza percepcję smaku poprzez ograniczenie zdolności oceny jego intensywności. Danie może być mdłe, jeśli jesz je, pisząc tweeta, SMS-a lub e-maila, ale może być pyszne, jeśli skupisz się na każdym kęsie. Po ograniczeniu lub wyeliminowaniu czynników rozpraszających uwagę będziesz w stanie zwracać uwagę na kolory, zapachy, smaki i konsystencję jedzenia.

Nie pozbawiaj się jedzenia- uważanie na to, co jemy, i koncentrowanie się na zdrowszych wyborach może pomóc nam utrzymać zdrową wagę i uniknąć pewnych problemów zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że musimy stale pozbawiać się rzeczy, które lubimy. Jedzenie potraw, które nam smakują, jest istotną częścią tego, co sprawia, że jedzenie jest przyjemne.

Oto sposoby, dzięki którym możemy pozwolić sobie na zjedzenie czegoś, co lubimy, bez poczucia winy:

  • Zmniejsz porcje (według badań mniejsze porcje mogą zaspokoić głód i pragnienie oraz sprawić, że będziemy równie zadowoleni)
  • Zrównoważ to (jeśli w jednym miejscu przekroczyłeś limit cukru, sodu lub tłuszczów nasyconych, ogranicz je w innym)
  • Nie spiesz się (delektuj się jedzeniem, zamiast je pochłaniać, i staraj się jeść powoli, ponieważ mózg potrzebuje kilku minut, aby poinformować organizm, że zjadł już wystarczająco dużo).

Doświadczaj nowych potraw - podchodź do jedzenia z ciekawością. Zmieniaj się i próbuj nowych rzeczy. Raz w tygodniu spróbuj nowej kuchni i poznaj potrawy i smaki z innych krajów. Albo kup w supermarkecie nowe warzywo lub składnik i eksperymentuj z nim - może to być szczególnie zabawne w przypadku dzieci!

Dziel się z innymi - jedzenie może być czymś więcej niż tylko jedzeniem, jeśli dzielimy się nim z innymi. Jest to sposób na spotkanie się, nadrobienie zaległości i pośmianie się. Siedzenie przy stole, tworzenie wspomnień i cieszenie się swoim towarzystwem, podczas gdy delektujemy się pysznym posiłkiem i rozmową, może być jedną z największych przyjemności w życiu. Dlatego zaproś kolegę na wspólny lunch, postaraj się wygospodarować czas na rodzinne obiady i zaplanuj cotygodniowe kolacje z przyjaciółmi.

Wszyscy musimy jeść, więc dlaczego nie wykorzystać tego w pełni? Podziel się swoimi pomysłami na posiłki w komentarzach lub dołącz do prywatnej grupy Eating Well na Facebooku, gdzie znajdziesz przepisy i inspiracje!

Autor

Dariusz Guc

Dietetyk, lekarz medycyny naturalnej.