Pożywne przekąski dla sportowców w każdym wieku

Pożywne przekąski dla sportowców w każdym wieku

Posted on March 3, 2021 by Diane Javelli. This entry was posted in Eating Well and tagged zdrowe przekąski, przekąski po treningu, blog rd. Bookmark the permalink.

Jest to czas roku dla wiosennych sportów. Z pandemii kradnąc kilka lat interaktywnej gry od nas, można podjąć jazdę teraz wokół każdego miasta lub miasta i zobaczysz każdy dostępny boisko sportowe wyłożone z dziećmi grającymi w piłkę nożną, piłkę nożną lub baseball, aby nadrobić stracony czas. Jeśli Twoje dziecko dołączyło do drużyny, niewątpliwie jednym z pierwszych priorytetów (zaraz po wybraniu nazwy drużyny i przydzieleniu harmonogramu treningów) jest wypełnienie listy przekąsek. Przekąska po grze stała się rytuałem, który nabrał własnego życia i jest teraz w stanie rozpocząć ponowne pojawienie się, ponieważ COVID-19 zwalnia. Oferowanie przekąsek może być dobrym sposobem na zapewnienie, że dzieci dostaną trochę pożywienia, aby zatankować swoje ciała po ciężkiej grze. Zbyt często jednak, przekąski składają się z żywności o niskiej wartości odżywczej, która zawiera wysoko przetworzone składniki lub jest wypełniona dużą ilością cukru, tłuszczu i soli.

Innym dużym winowajcą może być napój, który jest oferowany wraz z przekąską. Napoje sportowe stają się coraz bardziej popularne i niestety nie są już używane tylko do uprawiania sportu. Sprytnie zakamuflowane jako napoje "zwiększające wydajność", napoje te sprawiają, że wiele dzieci i rodziców daje się nabrać na przekonanie, że są one lepsze od wody. Napoje te zawierają cukier z domieszką elektrolitów (sodu i potasu). Przekąska składająca się z połowy pomarańczy ma ponad dwa razy więcej potasu niż 12-uncjowa butelka napoju sportowego, wraz z naturalnym cukrem owocowym jako paliwem oraz błonnikiem i witaminami. Napoje sportowe mają jednak swoje zalety dla tych, którzy angażują się w więcej niż 60 minut intensywnych ćwiczeń. Wiele dzieci poniżej 10 roku życia nie należy do tej kategorii i zwykła woda jest dla nich najlepszym zamiennikiem płynów. Uważaj też na te "napoje owocowe". Są to w większości aromatyzowane wody cukrowe o niewielkiej lub żadnej wartości odżywczej.

Przekąska zawierająca zarówno węglowodany jak i białko jest zwycięską kombinacją dla sportowców w każdym wieku. Węglowodany są potrzebne, aby zastąpić część glukozy wykorzystywanej jako energia podczas ćwiczeń. Spożywanie białka wraz z węglowodanami pomaga w naprawie i budowie tkanki mięśniowej. Najlepszym czasem na uzupełnienie paliwa jest okres od 15 do 60 minut po zakończeniu ćwiczeń.

Jednym ze sposobów zapewnienia dzieciom tego, czego potrzebują, jest opracowanie przez rodziców i trenerów listy sugerowanych przekąsek. Innym rozwiązaniem jest zachęcenie rodziców do wpłacania datków na "fundusz przekąskowy" i wyznaczenie jednej lub dwóch rodzin do zakupu przekąsek. Ponadto, zamiast dostarczać napoje, dzieci mogą przynieść własną wodę; te dodatkowe zaoszczędzone pieniądze mogą być wykorzystane na zakup lepszej jakości zdrowych przekąsek. Istnieje wiele zdrowszych opcji dostępnych, które zaspokoją kubki smakowe sportowców w każdym wieku, jednocześnie dając im paliwo, którego potrzebują, aby kontynuować grę. Oto tylko kilka z nich:

Przekąski dla sportowców w każdym wieku.

* owoce (świeże, suszone, liofilizowane lub mrożone kabaty)

*mrożone batony owocowe (z prawdziwych owoców lub soku owocowego)

*popcorn (popped z olejem)

*beef jerky

*niskotłuszczowe muffiny (sekcja zamrażarki)

*granola bars/protein bars

*jogurtowe napoje smoothie (szukaj marek z minimalną ilością dodanych cukrów)

*orzechy

*trail mix z niesłodzonymi owocami i orzechami

*paluszki lub plasterki sera i pełnoziarniste krakersy

*skóra owocowa (zrobiona z prawdziwych owoców lub soku owocowego)

*pretzels

*orzechy kukurydziane

*hummus i chipsy pita lub surowe warzywa

*tortilla wraps z chudym mięsem, serem i warzywami

Jeśli wiesz, że idziesz na mecz lub siłownię prosto z pracy, rozważ złapanie czegoś takiego jak powyższe pozycje lub poszukaj innych zdrowych opcji przekąsek bezpośrednio w Plaza Café. Jest tam wiele przygotowanych produktów, które możesz zabrać ze sobą, aby upewnić się, że Ty lub Twoje dziecko macie zapewnione odżywianie potrzebne do treningu.

Aby poznać więcej pomysłów na odżywianie, sprawdź arkusze informacyjne dotyczące odżywiania w sporcie dostępne w Akademii Żywienia i Dietetyki "Sports, Cardiovascular, and Wellness Nutrition".

Diane Javelli, RDCD jest dietetykiem klinicznym pracującym z pacjentami cierpiącymi na choroby układu pokarmowego, przeszczepy serca i operacje. Jest również przedstawicielem medialnym Washington State Academy of Nutrition. W wolnym czasie uwielbia spędzać czas z rodziną i grać w tenisa przy każdej możliwej okazji.

Autor

Dariusz Guc

Dietetyk, lekarz medycyny naturalnej.