Smoothie pomarańczowo-bananowe

Ten prosty bananowo-pomarańczowy smoothie jest pełen roślinnych dobroci i składników odżywczych, które dodadzą Ci energii.

Najlepszym rodzajem "szybkiego" jedzenia jest zielone smoothie, ręce w dół. Ten jest po prostu pyszny i niesamowicie smaczny. Szanse są takie, że masz już wszystko pod ręką, czego potrzebujesz, aby przygotować to pomarańczowo-bananowe smoothie.

Jestem biegaczką i odżywianie mojego ciała roślinami pomaga mi zachować energię i dobre zdrowie - nie chcę, żeby cokolwiek mnie spowalniało! Po długim biegu uwielbiam zmiksować zielone smoothie, aby nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity. Aby dodać sobie dodatkowego bodźca, często używam wody kokosowej zamiast zwykłej wody.

Zabieranie moich smoothie w podróż w słoikach wielokrotnego użytku zrobiło różnicę. Po treningu, jestem o wiele mniej skłonny do jazdy przez fast food, gdy mam smoothie zmiksowane i gotowe do spożycia. Jesteś ze mną?

Składniki w Pomarańczowo-Bananowym Smoothie

Napakowaliśmy się dobrocią szpinaku, banana i pomarańczy. To jest to.... i wszystko, czego naprawdę potrzebujesz tutaj. Pomarańcze i banany są brane za pewnik. Wydaje się, że są one zawsze łatwo dostępne na blatach kuchennych i stołówkach na całym świecie. Ale powodem, dla którego są tak popularne, jest prawdopodobnie fakt, że zaczęliśmy polegać na nich ze względu na witaminę C i potas. Ale są też inne korzyści płynące z jedzenia pomarańczy i bananów.

Korzyści zdrowotne płynące z pomarańczy

Jak już wspomniałam, pomarańcze są doskonałym źródłem witaminy C. Kiedy czuję się na skraju przeziębienia, zdecydowanie zaczynam jeść więcej pomarańczy (lub dodaję je do moich smoothie!) i innych pokarmów bogatych w witaminę C. To pomarańczowo-bananowe smoothie jest pełne witaminy C!

Pomarańcze mają też inne korzyści zdrowotne. Są bogate w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny dla funkcji trawiennych, ale także pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu i utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Oprócz witaminy C i błonnika, pomarańcze są również dobrym źródłem folianów, witamin A i B1 oraz B5 (kwasu pantotenowego), który jest niezbędny do tworzenia komórek krwi i przekształcania spożywanych pokarmów w energię. Pomarańcze zawierają również niezbędne minerały: potas, miedź i wapń.

Korzyści zdrowotne płynące z bananów

Banany to moim zdaniem jedne z najwspanialszych owoców. Jeden średni banan dostarcza 25% zalecanej dziennej dawki witaminy B6, 14% witaminy C, 14% manganu, 11% błonnika, 10% miedzi i biotyny oraz 9% potasu. Pokarmy bogate w potas mogą pomóc w poprawie zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Banany mają niską skalę glikemiczną, co czyni je dobrym owocem do jedzenia, jeśli obserwujesz poziom cukru we krwi. Mimo, że banany zawierają około 15 gramów cukru w jednym średnim kawałku owocu, zawierają również 3 gramy błonnika i pektyny. Banany zawierają FOS (fruktooligosacharydy), które nie są rozkładane w przewodzie pokarmowym aż do dolnej części jelita, gdzie bakterie pomagają w ich metabolizowaniu. Jedzenie bananów zwiększyło ilość zdrowych bakterii w jelitach. Więcej powodów, aby kochać banany!

Jak Przechowywać Smoothie Pomarańczowo-Bananowe

Jeśli chcesz zmiksować swoje pomarańczowo-bananowe smoothie z wyprzedzeniem, polecam dodanie odrobiny świeżego soku z cytryny do słoika. To pomaga zachować smoothie. Należy go przechowywać w lodówce lub zamrażarce. W lodówce, smoothie będzie dobre przez 1-3 dni, w zależności od użytych składników. Należy pamiętać, że naprawdę dojrzałe owoce mogą zacząć fermentować w zblendowanym smoothie i mogą spowodować wyciek lub eksplozję pojemnika.

Smoothies można zamrażać w słoikach o szerokich otworach. Pozostawić trochę miejsca na górze, aby umożliwić rozszerzanie się zawartości. Aby rozmrozić, umieść słoik w lodówce na noc lub włóż go do chłodnej (nie gorącej!) wody. Potrząśnij słoikiem, jeśli smoothie się rozdzieliło.

Autor

Beata Krawczyk

Dermatolog, dietetyk.