Soki z cytrusów i ich zalety

Zima ma przynajmniej kilka zalet, których nie możemy nie docenić, jedna z najważniejszych jest zaś związana z dostępem do cytrusów, który jest znacznie łatwiejszy niż ma to miejsce w innych porach roku.

Trudno się temu dziwić, jeśli analizie podda się pochodzenie wspomnianych owoców charakterystycznych przede wszystkim dla okolic równika. Możemy to docenić w szczególny sposób, zimą warto bowiem jeść znacznie więcej cytrusów niż ma to miejsce w czasie innych pór roku. Największą zaletą cytrusów wydaje się to, że w owocach tych znajdują się znaczące ilości soków. Jest go nawet o kilkanaście procent więcej niż ma to miejsce wówczas, gdy przedmiotem naszej analizy są zioła oraz warzywa. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać je w pełni, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie odpowiedniej wyciskarki, to bowiem właśnie ona stanowi gwarancję pozyskania odpowiedniej ilości soku. Te najlepsze mogą pomóc nam w uzyskaniu nawet o czterdzieści procent soku więcej niż ma to miejsce zarówno w przypadku tradycyjnych sokowirówek, jak i blenderów.

Co więcej, sokowirówka gwarantuje nam dostęp o soku, o którym wiadomo, że będzie świeży, a przecież to właśnie jego świeżość jest najlepszym gwarantem tego, że będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniem w pełni wartościowym. Sok z cytrusów jest tak popularny między innymi ze względu na duże ilości witaminy C, która wchodzi w jego skład. Wystarczy, że wyciśniemy sok pochodzący z jednej pomarańczy albo półtorej cytryny, a możemy mieć pewność, że zaspokoimy dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na ten składnik. Nie bez znaczenia jest i to, że wcale nie musimy ograniczać się do picia wyciśniętego na świeżo soku z cytryny. Coraz częściej można usłyszeć przecież, że sprawdza się on znakomicie również jako naturalna maseczka. Znakomitym rozwiązaniem jest stosowanie go w połączeniu z kozim mlekiem, powstaje bowiem w ten sposób krem, który można wykorzystać, aby poprawić jakość cery i zregenerować ją. Sok z cytryny ma wielu zwolenników również dlatego, że oczyszcza organizm i wzmacnia jego odporność.

zdrowe owoce cytrusowe Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również sok z pomarańczy oraz mandarynek. Nie da się zaprzeczyć, że owoce te zawierają zdecydowanie mniej witaminy C niż ma to miejsce w przypadku cytryny, jeśli jednak sięgniemy po świeżo wyciśnięty z nich sok, możemy mieć pewność, że zafundujemy naszemu organizmowi prawdziwą odżywczą ucztę. Owoce te sprawdzają się znakomicie między innymi wówczas, gdy chcemy uzupełnić poziom płynów w naszym organizmie, co przypada do gustu zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie. Jeszcze innym owocem, który cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem jest pochodzące z Chin pomelo – owoc, który jest nam w stanie zagwarantować świeży sok z imponującą ilością witaminy C. jest to również owoc, który nie tylko nawadnia organizm, ale i ma oczyszczający wpływ tak na nerki, jak i na wątrobę.

Autor

Robert Wektor

Szef działu testów wyciskarek do soków.