Jaki sprzęt jest najlepszy dla Ciebie?

Sokowirówka

Najbardziej popularnym urządzeniem do przyrządzania soków jest sokowirówka. Jej największą zaletą jest prosta obsługa. Sok wyciskany jest dzięki zastosowaniu w niej wirującego sitka wyposażonego w ostrza. Modele, w których został zastosowany system zamknięty, na sicie osadza się miąższ. Wystarczy go umyć, aby sokowirówka znów mogła zostać użyta. W urządzeniach,w których został zastosowany obieg otwarty, resztki warzyw i owoców są automatycznie usuwane do znajdującego się na zewnątrz urządzenia zbiornika.

W sokowirówce przygotować można dużą ilość soku w bardzo krótkim czasie. Nie da się jednak przygotować w niej soku z warzyw liściastych takich, jak na przykład kapusta, czy sałata, a nie też z małych i miękkich owoców leśnych. Sok, który otrzymamy musimy wypić od razu po przygotowaniu. Jest bardzo silnie napowietrzony i nie może być przechowywany. Jeśli chcemy sok przechowywać, kupmy wyciskarkę.

Wyciskarki do cytrusów

To urządzenie śmiało można polecić amatorom owoców o kwaskowatym smaku. Budowa tego urządzenia jest bardzo prosta; składa się na nie sitko i stożek. Do stożka przykładamy przekrojoną na pół pomarańczę, grejpfrut lub cytrynę. W przypadku automatycznej wyciskarki, urządzenie włączy się w tym momencie samo. W większości modeli został zastosowany równomiernie obracający się stożek. Dzięki temu możliwe jest wyciśnięcie soku z całego owocu. Wyciskarki ręczne wymagają trochę siły, ale możemy zabrać je ze sobą nawet na piknik. Dodatkowym plusem tego urządzenia jest cicha praca.

Gadżety kuchenne

Wolnoobrotowa wyciskarka

W przeciwieństwie do sokowirówek wyciskarki mają wolne obroty. Mogą więc dokładnie zmiażdżyć warzywa i owoce, a jednocześnie wycisnąć z nich sok. Nie będzie on klarowny, ale nie będzie także napowietrzony, dzięki temu nadaje się do przechowywania. Wyciśnięcie soku zajmuje więcej czasu, ale zakres działania wyciskarki jest niezwykle szeroki. Przygotujemy w niej sok z ziół,warzyw liściastych, zmielimy ziarnka kawy, mięso i orzechy.

Jest to więc urządzenie, którego użycie pochłania sporo czasu, ale ma wiele możliwości wykorzystania. Osoby, które dysponują dużą ilością czasu, śmiało mogą wybrać wolnoobrotową wyciskarkę do soku. Profesjonalne urządzenia do przygotowania soku mają wiele zalet.

Autor

Beata Krawczyk

Dermatolog, dietetyk.