Sok, napój, nektar... Jak je rozróżnić?

Choć różnice w terminologii często nie wydają się nam przesadnie istotne, warto, abyśmy uświadomili sobie, że napój owocowy nie jest tym samym co sok, a nawet, że nie ma nic wspólnego z nektarem.

Owszem, na pudełkach i kartonach raz na jakiś czas można spotkać informację mówiącą o tym, że mamy do czynienia ze stuprocentowo naturalnym napojem owocowym, jest to jednak chwyt marketingowy, któremu nie powinniśmy dawać wiary. Suma 100 procent jest zresztą podawana nieprzypadkowo, bardzo często bowiem już samo spojrzenie na nią wystarcza, abyśmy zmniejszyli swoje zainteresowanie dalszymi informacjami. Tymczasem nie jest to rozsądne postępowanie zwłaszcza, że niejednokrotnie są to dane, które mogą zaburzyć naszą pewność, że odżywiamy się naprawdę zdrowo.

z czego powstaje nektar Jeśli zastanawiamy się nad definicją poszczególnych rodzajów produktów do picia powstających na bazie owoców, powinniśmy mieć świadomość tego, że za najbardziej wartościowe uznaje się soki. To właśnie ich zaletą jest nie tylko świeżość, ale również maksymalna ilość składników odżywczych, które znajdują się w ich składzie. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie wolne od wad i za taką należy uznać krótką datę ważności. Z kolei z nektarami mamy do czynienia wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się soki rozcieńczone z wodą. Owszem, mogą być to produkty świeżo wyciśnięte, domieszka wody jest w nich jednak zawsze obecna. Osoby, którym zależy na soku nie tylko naturalnym i świeżym, ale również zdrowym, powinny zdecydować się na sięgnięcie po owoce, które wyciska się z wykorzystaniem sokowirówki, blendera, a zwłaszcza wyciskarki.

Właśnie wykorzystanie jednego z tych narzędzi pozwala nam zyskać gwarancję, że dostarczymy naszemu organizmowi zdrowy sok, który w pełni zaspokoi charakterystyczne dla nas potrzeby odżywcze. Nie zaszkodzi też mieć na uwadze to, że zarówno producenci soków, jak i napojów oraz nektarów, muszą stosować się do pewnych regulacji wymuszanych na nich przez prawo unijne. Jedna z nich zakłada konieczność umieszczenia na opakowaniu nie tylko pełnego składu, ale i informacji o terminie przydatności do spożycia. Dzięki temu wybór najlepszego rozwiązania staje się łatwiejszy, a my sami możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób został on wyciśnięty. Tak naprawdę jednak pełną gwarancję daje nam jedynie nasza własna wyciskarka.

Autor

Dariusz Guc

Dietetyk, lekarz medycyny naturalnej.